Piemontese/Verbi irregolari e "fosonant"

Wikibooks, manuali e libri di testo liberi.
Jump to navigation Jump to search

Indice del libro
  • I verbi irregolari in piemontese sono appena 11.
  • Si suddividono in tre categorie più uno.
  • Il primo gruppo, quello dell'ausiliare esse comprende i verbi andé (andare), dé (dare), fé (fare) e sté (stare). Partendo dal verbo esse è facile imparare le loro coniugazioni, almeno per quanto riguarda il presente indicativo.
Andé Sté
Present Indicativ
Mi i von Mi i don Mi i fon Mi i ston
Ti it vas Ti it das Ti it fas Ti it stas
Chiel a va Chiel a da Chiel a fa Chiel a sta
Noi i andoma Noi i doma Noi i foma Noi i stoma
Voi i andeve Voi i deve Voi i feve Voi i steve
Lor a van Lor a dan Lor a fan Lor a stan
Amperfet Indicativ
Mi i andasìa Mi i dasìa Mi i fasìa Mi i stasìa
Ti it andasìe Ti it dasìe Ti it fasìe Ti it stasìe
Chiel a andasìa Chiel a dasìa Chiel a fasìa Chiel a stasìa
Noi i andasìo Noi i dasìo Noi i fasìo Noi i stasìo
Voi i andasìe Voi i dasìe Voi i fasìe Voi i stasìe
Lor a andasìo Lor a dasìo Lor a fasìo Lor a stasìo
Futur I Indicativ
Mi i andrài Mi i darài Mi i farài Mi i starài
Ti it andràs Ti it daràs Ti it faràs Ti it staràs
Chiel a and Chiel a darà Chiel a farà Chiel a starà
Noi i androma Noi i daroma Noi i faroma Noi i staroma
Voi i andrève Voi i darève Voi i farève Voi i starève
Lor a andràn Lor a daràn Lor a faràn Lor a staràn
Present Condissional
Mi i andrìa Mi i darìa Mi i farìa Mi i starìa
Ti it andrìe Ti it darìe Ti it farìe Ti it starìe
Chiel a andrìe Chiel a darìe Chiel a farìe Chiel a starìe
Noi i andrìo Noi i darìo Noi i farìo Noi i starìo
Voi i andrìe Voi i darìe Voi i farìe Voi i starìe
Lor a andrìo Lor a darìo Lor a farìo Lor a starìo
Present Imperativ
- - - -
Va Da Fa Sta
Ch'a v-ada Ch'a d-aga Ch'a f-asa Ch'a st-aga
And-oma D-oma F-oma St-oma
And-è D-è F-è St-è
Ch'a v-ado Ch'a d-ago Ch'a f-aso Ch'a st-ago
Anfinì Present
And-è D-è F-è St-è
Partissipi
And-àit D-àit f-àit St-àit
Gerundi
And-ànd D-and Fa-send St-and
  • Il secondo gruppo, quello dell'ausiliare avej, comprende un solo verbo, savej, che si coniuga più o meno come avej con una s- davanti. Sicuramente è una definizione riduttiva, ma per lo studio aiuta.

Savej

Present Indicativ Amperfet Indicativ Futur I Indicativ Present Condissional Imperativ Anfinì Present
Mi i sai Mi i sav-ìa Mi i sav-rài Mi i sav-rìa - Sav-èj
Ti it sas Ti it sav-ìe Ti it sav-ràs Ti it sav-rìe Sav-èj Partissipi
Chiel a sa Chiel a sav-ìa Chiel a sav-rà Chiel a sav-rìa Ch'a sàpi-a Sav-ù
Noi i soma Noi i sav-ìo Noi i sav-roma Noi i sav-rìo sav-oma Gerundi
Voi i seve Voi i sav-ìe Voi i sav-rève Voi i sav-rìe Sav-èj Sav-ènd
Lor a san Lor a sav-ìo Lor a sav-ràn Lor a sav-rìo Ch'a sàpi-o
  • Il terzo gruppo è quello dei verbi modali vorej, podej e dovej che hanno due uscite, vor-, pod- e dov- e veul-, peul- e deuv-. Osservate la tabella della coniugazione per capire bene il funzionamento, basato sull'accento: quando cade sulle desinenze si usano le prime, quando cadono sulla radice si usano le seconde.

Vorej

Present Indicativ Amperfet Indicativ Futur I Indicativ Present Condissional Imperativ Anfinì Present
Mi i vèul-o Mi i vor-ìa Mi i vor-rài Mi i vor-rìa - Vor-èj
Ti it vèul-e Ti it vor-ìe Ti it vor-ràs Ti it vor-rìe Vor-èj Partissipi
Chiel a vèul Chiel a vor-ìa Chiel a vor-rà Chiel a vor-rìa Ch'a vèul-a Vor-sù
Noi i vor-oma Noi i vor-ìo Noi i vor-roma Noi i vor-rìo Vor-oma Gerundi
Voi i vèul-e Voi i vor-ìe Voi i vor-rève Voi i vor-rìe Vor-èj Vor-ènd
Lor a vèul-o Lor a vor-ìo Lor a vor-ràn Lor a vor-rìo Ch'a vèul-o

Podej

Present Indicativ Amperfet Indicativ Futur I Indicativ Present Condissional Imperativ Anfinì Present
Mi i pèul-o Mi i pod-ìa Mi i pod-rài Mi i pod-rìa - Pod-èj
Ti it pèul-e Ti it pod-ìe Ti it pod-ràs Ti it pod-rìe Pod-èj Partissipi
Chiel a pèul Chiel a pod-ìa Chiel a pod-rà Chiel a pod-rìa Ch'a pèuss-a Pod-ù
Noi i pod-oma Noi i pod-ìo Noi i pod-roma Noi i pod-rìo Pod-oma Gerundi
Voi i pèul-e Voi i pod-ìe Voi i pod-rève Voi i pod-rìe Pod-èj Pod-ènd
Lor a pèul-o Lor a pod-ìo Lor a pod-ràn Lor a pod-rìo Ch'a pèuss-o

Dovej

Present Indicativ Amperfet Indicativ Futur I Indicativ Present Condissional Imperativ Anfinì Present
Mi i dèuv-o Mi i dov-ìa Mi i dov-rài Mi i dov-rìa - Dov-èj
Ti it dèuv-e Ti it dov-ìe Ti it dov-ràs Ti it dov-rìe Dov-èj Partissipi
Chiel a dèuv Chiel a dov-ìa Chiel a dov-rà Chiel a dov-rìa Ch'a dèuv-a Dov-ù
Noi i dov-oma Noi i dov-ìo Noi i dov-roma Noi i dov-rìo Dov-oma Gerundi
Voi i dèuv-e Voi i dov-ìe Voi i dov-rève Voi i dov-rìe Dov-èj Dov-ènd
Lor a dèuv-o Lor a dov-ìo Lor a dov-ràn Lor a dov-rìo Ch'a dèuv-o
  • A sè è la coniugazione del verbo , dire. Se può aiutare allo studio, il presente e l'imperfetto sarebbero quelli dell'inesistente verbo della seconda coniugazione dise.

Present Indicativ Amperfet Indicativ Futur I Indicativ Present Condissional Imperativ Anfinì Present
Mi i dis-o Mi i dis-ìa Mi i di-rài Mi i di-rìa - D-ì
Ti it dis-e Ti it dis-ìe Ti it di-ràs Ti it di-rìe D-ì Partissipi
Chiel a dis Chiel a dis-ìa Chiel a di-rà Chiel a di-rìa Ch'a dis-a Dit
Noi i dis-oma Noi i dis-ìo Noi i di-roma Noi i di-rìo Dis-oma Gerundi
Voi i dis-e Voi i dis-ìe Voi i di-rève Voi i di-rìe Dis-e Dis-ènd
Lor a dis-o Lor a dis-ìo Lor a di-ràn Lor a di-rìo Ch'a dis-o

Ij verb fosonant[modifica]

  • I verb fosonant (in piemontese sovrabbondanti) sono verbi che hanno due uscite all'infinito le quali teoricamente indirizzerebbero la coniugazione di due verbi diversi, ma che in realtà si alternano per completare una sola coniugazione verbale.
    • ES: deurm-e è un verbo della seconda coniugazione; durmì è un verbo della terza coniugazione. In realtà sono due modi per dire l'infinito dello stesso verbo, in italiano dormire. Quando l'accento cade sulla radice si usano le forme coniugate regolarmente del verbo deurme, quando invece l'accento cade sulla desinenza si usano le forme coniugate regolarmente del verbo durmì.
  • Esistono precisi legami che legano le due forme di infinito, ma per semplicità le omettiamo e ci limitiamo a un semplice elenco dei verb fosonant più importanti:
    • ven-e - vnì - venire
    • ten-e - tnì - tenere
    • men-e - mnè - portare
    • deurme - durmì - dormire
    • seurte - surtì - uscire
    • cheuje - cujì - raccorgliere